Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Legnicy

Zdrowy dom

Program, którego głównym celem jest zwiększenie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych usług społecznych, w postaci usług asystenckich i opiekuńczych, w tym specjalistycznych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a także wsparcie dla opiekunów osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z tereny Legnicy oraz rozwój kadry DDP w trakcie realizacji projektu.

Okres realizacji projektu: 01-09-2024 – 30-09-2026
logo FE flaga RP flaga UE logo DS

CELE PROJEKTU

Głównym celem projektu jest zwiększenie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych usług społecznych, w postaci usług asystenckich (świadczonych w miejscu zamieszkania) i opiekuńczych, w tym specjalistycznych (w DDP w Legnicy) dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a także wsparcie dla opiekunów osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z tereny Legnicy oraz rozwój kadry DDP w trakcie realizacji projektu.

DZIAŁANIA W PROJEKCIE

Główne zadania realizowane będą zgodnie z dokumentacją konkursową oraz obowiązującym prawem, w tym ustawą o pomocy społecznej czy rozporządzeniem w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych. Należą do nich:

  1. utworzenie Dziennego Domu Pomocy w Legnicy, gdzie realizowane będą usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne, dla osób z zaburzeniami psychicznymi
  2. realizacja usług asystenckich w miejscu zamieszkania dla 100 osób z zaburzeniami psychicznymi z Legnicy,
  3. realizacja kompleksowego wsparcia dla 100 opiekunów osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z Legnicy, w postaci dostosowanych do indywidualnych potrzeb szkoleń oraz poradnictwa (w tym psychologicznego, psychiatrycznego, prawnego), podnoszących kompetencje i jakość świadczonych przez opiekunów usług,
  4. realizacja kompleksowego wsparcia dla kadr świadczących usługi społeczne w placówkach wsparcia dziennego w Legnicy w postaci zróżnicowanych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb szkoleń oraz superwizji.

GŁÓWNI ADRESACI PROJEKTU

  1. Osoby z zaburzeniami psychicznymi tj. osoby z odpowiednim orzeczeniem lub innym dokumentem poświadczającym stan zdrowia.
  2. Opiekunowie osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
  3. Kadry realizujące działania w obszarze usług społecznych i realizujące usługi społeczne.

Projekt ma charakter partnerstwa społeczno-publicznego. Partnerem inicjującym jest Fundacja Raduga, zaś pozostałymi partnerami są Gmina Legnica/MOPS Legnica i Fundacja Centrum Terapii i Rozwoju.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu: 9 427 189,42 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 8 939 189,42 zł

Partnerzy projekt
Fundacja Raduga        Fundacja Centrum Terapii i Rozwoju        Gmina Legnica/MOPS Legnica
logo FR logo FCTIR logo MOPS

 

Autor: Agnieszka Hajnowska