Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

.

 • Kontakt

  MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ
  ul. Poselska 13
  59-220 Legnica

  tel.: 76 722 18 00
  fax: 76 722 18 31
  skrzynka ePUAP/809x3perot/SkrytkaESP

  NIP: 691 19 58 461
  Regon: 004046565

  Godziny urzędowania
  Poniedziałek - piątek od 730 do 1530
  Przyjmowanie interesantów od 800 do 1500
  Kasy czynne od 930 do 1330

  winda dla niepełnosprawnych   kontak z osobami głuchymi

 • Napisz do nas

Program "Rodzina 500+" od 1 lipca 2019 r. - bez kryterium dochodowego

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci do 18 roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Od 1 lipca 2019r. zmiany w świadczeniu wychowawczym (Program  „Rodzina  500 +”)

 • brak wymogu ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica - w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko,
 • świadczenie na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego,
 • wprowadzenie szczególnego, 3-miesiecznego terminu, liczonego od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko ( zachowanie w/w terminu daje prawo do świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka),
 • ustalenie prawa do świadczenia odbywać się będzie w postaci uzyskania informacji o przyznaniu świadczenia (Osoba otrzymywać będzie na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej z adresu 500plus@mopslegnica.pl wiadomość z informacją o przyznaniu świadczenia lub w przypadku braku poczty elektronicznej informację będzie mogła odebrać osobiście). Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia, ale w przypadku wypłaty gotówkowej świadczeniobiorca nie będzie posiadał informacji o terminie wypłat w kasie.
  Na przesłaną wiadomość prosimy nie odpowiadać, ponieważ wiadomość wysyłana jest automatycznie a adres 500plus@mopslegnica.pl służy jedynie do komunikacji jednostronnej.
 • Wypłata należnych świadczeń następuje na podane konto lub we wskazanej kasie MOPS.

TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW

Ważne:
Każda osoba, która aktualnie pobiera świadczenie wychowawcze ( niezależnie czy na pierwsze dziecko,  czy na drugie i kolejne lub na wszystkie dzieci) lub która aktualnie nie ma prawa do świadczenia wychowawczego i  będzie się ubiegała o przyznanie prawa do tego świadczenia powinna złożyć wniosek.

Wnioski przyjmowane są w postaci elektronicznej od 1 lipca.

W wersji papierowej od 1 sierpnia.

Żeby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 lipca wniosek należy bezwzględnie złożyć do dnia 30 września. Niedochowanie tego terminu powoduje przyznanie prawa do świadczeń od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski elektroniczne można składać za pośrednictwem:

- portalu Emp@tia

- bankowości elektronicznej

- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

Wnioski w formie papierowej można składać w godz. od 8 do 15:

 • ul. Poselska 13, parter pok. 3, 4, 5, 6 i 7 lub w sekretariacie (II piętro), w sprawach w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (członek rodziny pracuje za granicą) – pok. 22 (II piętro),
 • ul. Rynek 3
 • za pośrednictwem poczty

Druki wniosków dostępne są:

- od 1 lipca na końcu strony (Pliki do pobrania) lub www.gov.pl/rodzina

- od 1 sierpnia w siedzibie MOPS przy ul. Poselskiej 13 oraz ul. Rynek 3

Osoby pobierające świadczenia w kasie muszą liczyć się z tym, że ze względu na wypłatę innych świadczeń (w tym świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego) oraz dużą ilość wypłat gotówkowych w tym samym czasie wypłata świadczenia wychowawczego (500+) nastąpi nie wcześniej niż od 28 października  2019r.

Ważne - złożenie dyspozycji wypłat na konto nie jest warunkiem niezbędnym do realizacji wypłaty świadczenia wychowawczego, ale znacznie uprości  i przyspieszy jego  realizację.

Autor: Ewa Sułek