Projekt „MOST DO SAMODZIELNOŚCI”
13 maja 2025
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021- 2027.
Projekt "Most do Samodzielności" ma na celu wsparcie aktywnego włączenia społecznego oraz zwiększanie zdolności do zatrudnienia wśród młodych osób w wieku 18-29 lat, w szczególności tych pochodzących z grup w niekorzystnej sytuacji społecznej poprzez Case Management, wsparcie psychospołeczne i poradnictwo specjalistyczne, animację społeczną i zawodową, szkolenia, kursy kwalifikacyjne i kompetencyjne, staże zawodowe, indywidualną asystenturę dla osób z niepełnosprawnościami.
Okres realizacji projektu 2025-02-01 - 2027-02-28
CELE PROJEKTU
Głównym celem projektu jest wspieranie aktywnego włączenia społecznego oraz zwiększanie zdolności do zatrudnienia wśród 60 młodych osób w wieku 18–29 lat z województwa dolnośląskiego – w szczególności z powiatów: m. Legnica, legnickiego i jaworskiego.
Projekt zakłada kompleksowe działania prowadzące do aktywizacji zawodowej uczestników poprzez dostęp do wysokiej jakości ofert zatrudnienia, możliwości dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu oraz odbycia staży lub skorzystania z innych form wsparcia, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i potencjału każdej osoby.
DZIAŁANIA W PROJEKCIE
Realizacja indywidualnego wsparcia dla 60 młodych osób z województwa dolnośląskiego (powiaty: m. Legnica, legnicki, jaworski), w oparciu o szczegółową diagnozę sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji oraz potrzeb, prowadzoną przy współpracy ze specjalistami. Dla każdej osoby opracowany zostanie Indywidualny Plan Działania.
W ramach projektu zaplanowano kompleksowe wsparcie obejmujące m.in.: działania z zakresu:
- Case Management,
- wsparcie psychospołeczne i poradnictwo specjalistyczne,
- animację społeczną i zawodową,
- szkolenia, kursy kwalifikacyjne i kompetencyjne,
- staże zawodowe,
- indywidualną asystenturę dla osób z niepełnosprawnościami,
- budowa i funkcjonowanie Przestrzeni Aktywności Młodzieży dla młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą.
Działania projektu mają na celu aktywizację społeczną i zawodową uczestników oraz zwiększenie ich samodzielności i gotowości do wejścia na rynek pracy.
GŁÓWNI ADRESACI PROJEKTU
Grupę docelową projektu stanowią osoby młode w wieku 18–29 lat, zamieszkałe lub przebywające na terenie miasta Legnica oraz powiatów legnickiego i jaworskiego (woj. dolnośląskie), pozostające bez zatrudnienia – bezrobotne lub bierne zawodowo.
W szczególności wsparciem objęte zostaną:
- osoby, które opuściły pieczę zastępczą,
- młode kobiety do 30. roku życia wychowujące dzieci,
Wartość projektu: 4 521 741,67zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 4 294 328,95zł
ZAPOBIEGANIE NADUŻYCIOM FINANSOWYM
Informujemy o możliwości zgłoszenia do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy – Instytucji Pośredniczącej, m.in. za pomocą anonimowego formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej: http://www.dwup.pl/kontakt/formularz.html, informacji o możliwości wystąpienia nadużycia finansowego, w tym konfliktu interesów lub korupcji.
W związku z realizacją projektu informujemy, że w przypadku podejrzenia, iż działania prowadzone w jego ramach są niezgodne z postanowieniami Konwencji o prawach osób
z niepełnosprawnościami, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 roku, oraz z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 roku, istnieje możliwość pisemnego zgłoszenia takiego podejrzenia do Instytucji Pośredniczącej – Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Zgłoszenia można składać w formie papierowej lub elektronicznej, zgodnie
z obowiązującymi procedurami DWUP.
Projekt ma charakter partnerstwa społeczno-publicznego.
Partnerzy projektu
Fundacja Raduga Fundacja Centrum Terapii i Rozwoju Gmina Legnica/MOPS Legnica
Gmina Jawor/MOPS Jawor
„Projekt dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021 – 2027".